• Naše aktivity

• Čo všetko sa u nás deje?

• ENVIRONDEŇ

Dňa 28. 9. 2009 sme uskutočnili "Cestu okolo sveta" za jeden školský deň vrámci environmentálneho dňa s názvom Úžasná planéta prostredníctvom DVD- série vybraných dokumentárnych filmov Dávne civilizácie. Žiaci sa zoznámili s rôznymi civilizáciami, ktoré označujeme ako primitívne a môžu poskytnúť inšpiráciu k prirodzenejšiemu životu. "Žiť v skromnosti a v súlade s prírodou sa môžeme učiť od novozélandských maorov, mongolských nomádov aj kmeňov žijúcich v papuánskom buši." Svoje dojmy žiaci preniesli na papier a vytvorili veľmi pekné práce, ktoré môžte zhliadnuť vo fotogalérii. Environdeň sme ukončili turistickou vychádzkou do Trnoviec, kde deti vyčistili okolie lesa a reštaurácie.

Medzinárodný deň knižnice

Vrámci medzinárodného dňa knižnice, 22. 10. 2009, škola pripravila "Rozprávkový deň" na tému PIPI DLHÁ PANČUCHA. Žiaci sa prezentovali vlastnou tvorbou ako: výtvarnými prácami, slohovými prácami, ukážkami a krátkymi výstupmi z knihy od Astrid Lindgrenovej Pipi Dlhá Pančucha.

DEŇ JABLKA

V stredu ( 28. 10. 2009) sme mali v škole jabĺčkový deň. Všetko sa točilo okolo jabĺčiek. Každý žiak aj učiteľ prišiel ráno do školy s jablkom a nie obyčajným , ale najkrajším aké doma našiel. Každá trieda dostala úlohu, ktorú museli žiaci splniť. Niektorí jabĺčka kreslili, niektorí mali za úlohu vytvoriť tajničku, iní tvorili básničky, spievali pieseň  a dokonca sa piekol jabĺčkový koláč. Na všetkých žiakov čakala odmena, pani učiteľka Gabika Barczszová pripravila pre deti hry a súťaže, vybrali sa najkrajšie jabĺčka (zatiaľ sme ich nezjedli, hoci vyzerali najchutnejšie) , ktoré teraz zdobia chodbu našej školy.

Priadky na Gazdovskom dvore

Štvrtok, 12. 11. 2009
            Hurá! Opäť sme o niečo múdrejší. Pri návšteve Gazdovského dvora sme sa dozvedeli ako sa kedysi spracovávalo konope, močilo, sušilo, čistilo a pripravovalo na spracovanie. Prakticky sme si vyskúšali ako muži lámali usušené konope a ako ženy priadli a pri práci sa zabávali. Naučili sme sa niekoľko pekných piesní, ktoré si dievčatá aj chlapci počas dlhých zimných večerov pospevovali. Nakoniec nás hostitelia ponúkli lekvárovým chlebom a čajom. Ďakujeme.

Vianoce na Gazdovskom dvore

Dňa 3.12.2009 sme opäť navštívili Gazdovský dvor. Dozvedeli sme sa veľa nového o tradíciách Vianočných sviatkov v regióne. Spoločne sme si zaspievali koledy, dievčence si vyveštili liatím horúceho vosku do vody akých budú mať ženíchov. Ozdobili sme si voňavé medovníčky a pripravili vianočné ozdoby na stromček z orieškov, kociek cukru a alobalu.

Bol to nádherný zážitok a tešíme sa, že na Gazdovský dvor zavítame opäť.

Zimný branný deň

12. februára nás mráz vyštípal až do kostí. Zorganizovali sme veľkú školskú sánkovačku. Každý kto sa nebojí, nasadol na sane a na lopaty a fičal dole kopcom. Naša dobrá pani zástupkyňa Dáška nám uvarila chutný teplý čaj, pri ktorom sme si vyrozprávali svoje zážitky.

Marec- mesiac knihy

PINOCCHIO
            Marec sa niesol v znamení známej  postavičky- malého neposedného chlapčeka Pinocchia. Predviedol sa nám v rôznych podobách- najskôr ako Buratino v knihe od Alexeja Tolstoja "Zlatý kľúčik", ďalej sa s ním deti stretli ako s kreslenou postavičkou vo filme od Disnyho  a nakoniec s ním prežili vzrušujúci príbeh v hranom filme od Roberta Bennigniho "Pinocchio". Žiaci mali možnosť porovnať jednotlivé príbehy Pinocchia a vybrať si z nich to najkrajšie a najzaujímavejšie. Keďže je marec mesiacom knihy, na hodinách čítania sme si prečítali niekoľko kapitol z knihy Zlatý kľúčik, prečítali sme si klasickú rozprávku o Pinocchiovi zo stránky www.citajmedetom.pravda.sk. Neskôr žiaci svoje dojmy z prečítaného a videného Pinocchia preniesli na papier, niektorí vytvorili svoju obľúbenú postavičku zo stavebnice a žiaci štvrtého a prvého ročníka zdramatizovali krátky úryvok zo spomínanej knihy.

Fotografie nájdete vo fotogalérii

Veľká noc na Gazdovskom dvore

Vo štvrtok, 25. 3. 2010, sa naši žiaci oboznámili s veľkonočnými tradíciami našich predkov na Gazdovskom dvore, vyskúšali si pletenie korbáčov, maľovanie kraslíc a nechýbalo aj tradičné spievanie známych piesní. Atmosféra bola veľmi príjemná, môžte sa presvedčiť v našej fotogalérii.

Pletenie korbáčov

Dňa 25. 3. 2010 sme sa boli v Kultúrnom dome Samka Dudíka pozrieť, ako odborníci pletú korbáče a ozdobujú vajíčka drôtikovou metódou. Ľudové remeslá boli sprievodnou akciou k otvoreniu veľkonočnej výstavy. Naše deti aj učitelia si mohli vyskúšať techniku pletenia korbáčov a zdobenia veľkonočných vajíčok rôznymi technikami drôtikovania.

DEŇ ZEME 22. 4. 2010

Deň Zeme sme oslávili,

pritom sme sa zabavili,

niečomu sa priučili,

voľačo aj nakreslili.

Ďakujeme p. uč. Ľubke, Gabike, že nám program pripravili.

Návšteva u hasičov

Predposledný júnový týždeň bol upršaný, no chladný a mokrý štvrtok sme si spríjemnili návštevou hasičského zboru na Myjave. Milí a ochotní hasiči nám ukázali všetko čo dokážu a ako pomáhajú ostatným ľuďom v núdzi. Naši žiaci si skúsili hasenie, nosenie raneného na nosítkach, dokonca si mohli posedieť v hasičskom aute. Myjavským hasičom veľmi pekne ďakujeme za ich trpezlivosť a radi ich opäť navštívime.